Židiniai ir krosnelės prieš lietuviškos žiemos kaprizus

židiniai ir krosnelės Klaipėdoje

Lietuviška žiema pelno daugybę apibūdinimų. Tai ji šalta, tai šlapia. Tai balta, tai apniukusi. Tai rami, tai vėjuota… Kiek dienų, tiek skirtingi orai. Kiek žmonių, tiek nuomonių. Tačiau vienas bendrumas taikytinas visai šiai temai – tai geros šildymo sistemos poreikis. Ne paslaptis, kad tokie įrenginiai kaip židiniai ar krosnelės yra ir būsto interjero dalis.

Džiugu, kad randama dominančių gaminių netoli gyvenamosios vietos – taip židiniai ir krosnelės Klaipėdoje ar Vilniuje, Kaune ar Marijampolėje nesukelia didesnių problemų. Aišku, tik tada jeigu pavyko rasti patikimą pardavėją, siūlantį aukštos kokybės prekes.

Vienas iš aktualių klausimų – gabenimas. Židinys ar krosnelė nėra iš lengviausių daiktų kategorijos. Nesvarbu, ar gyvenate Alytuje, ar Elektrėnuose, pasidomėkite, ar šildymo prietaisą jums gali atgabenti. Taip sutaupysite laiko ir netgi jausitės saugiau, nes tokių daiktų vežimas reikalauja patirties – pavyzdžiui, reikia mokėti parkuotis su priekaba, taip pat svarbu krovinį tinkamai pritvirtinti. Ką ir kalbėti apie pakrovimą ir iškrovimą.

Ne mažiau aktualios ir kainos. Šiuo požiūriu itin vertinamas platus asortimentas, nes galima pasirinkti. Tai reiškia, kad gaminiai skirtingai įkainoti. O ar židiniai ir krosnelės Klaipėdoje siūlomi pigiau negu Vilniuje? Šioks toks kainų skirtumas tikėtinas dėl paprasto dalyko – patalpų nuomos kainos. Ir kitokios paslaugos, tikėtina, bus įvardijamos nevienodais skaičiais. Veikiausiai už gabenimą reikės atseikėti nevienodai.

Tačiau skirtumai turbūt bus ne tokie dideli kaip lietuviškos žiemos charakterio pokyčiai. Židinius ir krosneles siūlantys pardavėjai metų metus stebi, koks gi tas šaltasis metų laikas. Ir turbūt nerastų geresnio apibūdinimo kaip įvairiapusis. Juk vieną dieną prisninga, o kitą dieną jau telkšo balos ir nuvalyti batai tampa nebešvarūs.

Smagu, kad židiniai ir krosnelės Klaipėdoje gyvenančių žmonių vertinami kaip jaukumo simbolis. Smagu, kad ir kauniečiai bei vilniečiai sutinka su šiuo vertinimu. Galima teigti, kad to jaukumo šaltinis yra šiluma. Būna, kad prognozuojama šilta žiema, tačiau ji vis tiek parodo savo jėgą. Todėl šilumos poreikis labai aiškus.

Prieš šaltojo metų laiko kaprizus atsilaikanti sistema – štai koks yra šildymo įrenginių gamintojų siekis. O pardavėjai džiaugiasi galėdami pasiūlyti būtent aukštos kokybės produktus, įkūnijančius patirtį ir nuolatinį tobulinimą. Žiemos speigai tampa nebaisūs, o ilgi vakarai jaukūs. Ir interjeras gyvesnis.

 

 

 

Šiek tiek apie židinius

Namų jaukumui sukurti

Artėjant žiemos šventėms turbūt dažnas pagalvoja apie jaukų šventinį laiką brangiausių žmonių būryje. Iš teminių filmų siužetų mintyse dėliojasi jaukios aplinkos vaizdas – pritemdytas apšvietimas, žvakės, kalėdinė eglutė, dovanos ir smagūs pašnekesiai prie židinio.

židiniai

Taigi jaukiame namų vaizdinyje židinys užima pagrindinę, t.y. centrinę vietą. Šis pagrindinis namų interjero akcentas turėtų derėti su visa jį supančia aplinka. Spalvos, faktūros, dydžiai, proporcijos – viskas turi būti sudėliota savo vietose.

Kadangi šiandien namų svetainės, virtuvės ir valgomieji dažnai projektuojami vienoje bendroje erdvėje, židiniams parenkama tokia vieta, kad degančią ugnį galima būtų stebėti iš visų minėtų zonų.

Kaip optimaliai parinkti dydį ir formą?

Tai išties nelengvas uždavinys. Jį spręsti derėtų tariantis su specialistais. Esant pakankamai didelei erdvei, lengviau suderinti šeimininkų norus su techninėmis galimybėmis. Didesnėje erdvėje gražiau žiūrisi didesni židiniai. Taip pat tokiais atvejais pakanka vietos ir norimam dekorui.

Paprastai didesni ir masyvesni būna klasikinio stiliaus židiniai, su ne ką mažesniu dekoru. Tokios natūralios medžiagos kaip akmuo, mediena, marmuras dar labiau akcentuoja pasirinktą stilių.

Mažesnėse erdvėse tenka tenkintis mažais židiniais. Didesniems ne tik nėra vietos, bet ir kitų techninių galimybių. Kita išeitis – pasirinkti krosnele. Krosnelių šiandien gaminama pačių įvairiausių dydžių, formų ir dizainų. Tad nesunku rasti tiek tinkančią, tiek patinkančią.

Moderniai aplinkai modernus ir židinys

Moderniame interjere įgyvendinamos drąsios idėjos, pasirenkami netradiciniai sprendimai. Panašios tendencijos atsispindi ir modernaus dizaino židiniuose. Savaime suprantama, kad konstruojamos neįtikėtinos formos, dar labiau netikėtos būna židiniams skirtos vietos. Tačiau visi šie netikėtumai sukuria moderniam interjerui būdingą išvaizdą ir nuotaiką.

Nesivaikantiems stilių vientisumo, per daug nesivarginantiems dėl bendro interjero vaizdo geriausias pasirinkimas yra minimalistinio stiliaus židinys. Tokie židiniai paprastai tinka bet kuriame interjere. Neperkrautas dekoras nevargina, o pabodus kurioms nors detalėms, jos nesunkiai gali būti pakeistos kitomis.

Erdvė aplink židinį

Geriausią ir stipriausią įspūdį sukuria kontrastingos spalvos. Ryškia spalva nudažius tam tikrą sienos plotą aplink židinį, ši centrinė namų ašis atkreips į save dar didesnį dėmesį.

Ryški spalva ne vienintelis pasirinkimas. Įvairaus stiliaus raštai, derantys prie bendro interjero, meniniai piešiniai – taip pat gera židinio sienos dekoro idėja.

Lentyna virš židinio gali būti skirta besikeičiančioms šeimininkų nuotaikoms atspindėti. Daiktus lentynoje nesunku pakeisti kitais, tad kaskart židinio erdvė gali atrodyti naujai. Svarbu nepersistengti su daiktų gausa ir bent šiek tiek juos tarpusavyje suderinti.

Lauko židinių įrengimas

Namuose židiniai kūrenami šaltuoju metų laiku, o lauko židiniai dažniausiai naudojami vasaros metu maistui gaminti. Kaip ir bet kuriam kitam lauko statiniui, taip ir lauko židiniui reikalingi stabilūs ir tvirti pamatai. Pamatus reikėtų įkasti žemiau įšalo ribos, kuri Lietuvoje yra maždaug vienas metras.

Įsirengus lauko židinį, derėtų aplink jį išgrįsti kad ir nedidelę aikštelę. Ji pasitarnaus ir dėl saugumo, ir suteiks gerą estetinį vaizdą. Kūrenant ugniakurą beveik visada gali iškristi dar karštų dalelių, kurios nukritę ant žolės gali užsiliepsnoti. O nukritę ant akmens ar plytelių grindinio, karštos dalelės greit atvėsta ir nedaro žalos.

Kitas aspektas yra tas, kad dažnai kūrenant lauko židinį, veja aplink jį greit išsimindo ir atrodo nekaip. Todėl aikštelė ir puikiai atliks savo funkciją, ir estetiškai gražiai derės visoje aplinkoje.

Medžiagos

Lauko židiniai paprastai mūrijami iš akmenų arba plytų. Metalinės grotelės ar židinio dangtis turėtų būti pagaminti iš ketaus. Iešmai ir maisto gaminimo indai turėtų būti nerūdijančio plieno.

Geriausiai dūmai bus sutraukiami tokiame lauko židinyje, kurio dūmtraukio skerspjūvis atitinka pakuros laužo plotą.

Priežiūros svarba

Dažnai naudojamas vidaus ir lauko židinys turi būti prižiūrimas. Gaila, bet dažna eksploatacija gadina ir išorinį vaizdą. Todėl būtina reguliariai valyti ugniakuro angą, pašalinti susikaupusius pelenus, valyti stiklo dureles.

Kuriant ugnį, reikia stabėti, ar jai pakanka deguonies. Jei oro bus per mažai, malkos tik smilks, išsiskirs mažai šilumos ir atsiras dūmų perteklius. Židiniams nepatartina naudoti degimą greitinančių medžiagų, tokių kaip spiritas ar benzinas. Geriausiai ugnis įsiplieskia uždaroje patalpoje, pradedant kūrenti smulkias pliauskas.

Kaminas taip pat reikalauja geros priežiūros. Geriausia kamino valymą atlikti reguliariai kas metus. Išvalytas kaminas ne tik gerai traukia dūmus. Susikaupę degimo atliekos ir prikibę prie kamino sienelių laikui bėgant gali užsidegti. Reguliari kamino priežiūra leis išvengti šių nemalonumų. 

Židiniai ir jų montavimas

židinių montAVIMASReikia pripažinti, kad židinys namuose, tai kaip antra saulė, papildomas šilumos ir šviesos šaltinis, suteikiantis gerų emocijų namų gyventojams. Židiniai mėgiami ne tik šaltais žiemos vakarais, kai galima pasišildyti ant minkštos sofutės, bet ir vasaros naktimis, kai malonu klausytis liepsnos traškėjimo. Židiniai šiandien yra ne kas kitas kaip modernesnis ir patogesnis senovinis „pečius“, kuriuos vis dar turi mūsų močiutės jau visą amžinybę. Kad židinys tarnautų ilgus metus, jam reikalingos ne tik kokybiškos ir tvirtos medžiagos, tačiau ir išmanančios rankos. Židinių montavimas nėra paprastas darbas, jis reikalauja žinių ir susikaupimo. Tik tai garantuoja  puikų rezultatą.

Gera pradžia – pusė darbo

Labai svarbi židinio dalis yra pats židinio pagrindas. Ir tai aktualu įvairių rūšių ugniakūrams. Yra manančių, kad židinių ugniakurai, dar vadinami kapsulėmis, montuojami paprasčiau ir jiems nereikia jokio pagrindo. Tačiau jei norite, kad židinys tarnautų ilgai ir būtų stabilus, naudinga jį pritvirtinti prie pagrindo. Tai gali būti betonuota grindų vieta, kuri neleis židiniui judėti. Labai svarbu, kad židinių kapsulės anga sutaptų su kamino išeinamąja anga, nes tik taip užtikrinsite teisingą dūmų judėjimą  į lauką. Galite pasakyti, jog nedidelės krosnelės neturi kamino, tačiau jų atveju kaminą atstoja storas pailgas vamzdis, kuriuo išeina dūmai.

Atstumai – užtikrintas saugumas

Montuojant židinį labai svarbu, kad židinio kapsulė būtų teisingai įstatyta į tinkamą vietą. Pirmiausia, į ką reikia atkreipti dėmesį, ar kapsulė stovi lygiai ir tvirtai ir ar yra išlaikyti atitinkami atstumai nuo sienos. Patariama, kad kapsulė būtų pakankamai  nutolusi nuo sienos ir baldų (bent 15 cm.), kad mūrijant židinį būtų pakankamai vietos židinio sienelėms.

Sandarinimas

Negalima pamiršti, jog didelį darbą atlieka kaminas. Pro jį dūmai keliauti turi be jokių trukdžių. Tam kamino išėjimas iš patalpos turėtų būtų gerai užsandarintas. Geriausia jį užmaskuoti tvirtomis statybinėmis medžiagomis.

Pabaigtuvės

Atlikus visus būtinus darbus, patariama židinį gražiai apipavidalinti. Dažniausiai žmonės būna pripratę, jog židiniai yra didžiuliai ir mūriniai, tačiau šiandien net ir privačiuose namuose dažnai galima sutikti kuklius modernius židinius, labiau primenančius gražų paveiksliuką. Kaip bus apdailintas Jūsų židinys, nuspręsite patys, tačiau patariama, jog židinio apdaila būtų skoningai priderinta prie bendro namo interjero. Židinys turi įsilieti į namų erdvę, o ne tapti išsiskiriančiu akcentu.

Židiniai ir krosnelės – klestintis verslas

Jau teko dalintis mintimis apie klestintį gintarų bei kondicionierių verslą, tad dabar norėtųsi pasigirti ir dar viena sritimi, kuri, nepaisant didelės konkurencijos, vis labiau ir labiau vystosi ir generuoja pajamas. Tai židiniai ir krosnelės, taip pat ir kaminai.

Židinys – kultūriškai būdingas šiaurės šalių, tarp jų ir Lietuvos, interjero statinys. Židinių prekyba Afrikoje tikrai bus kur kas vangesnė, nei mūsų kraštuose, kur šaltasis metų periodas tęsiasi daugiau nei 7 mėnesius (nuo spalio iki gegužės pradžios). Šaltuoju metų laiku tokie dalykai, kaip židiniai ir krosnelės yra ypač paklausūs. Šiuo metu krosnelės galbūt net labiau populiarėja dėl siūlomo efektyvumo.

Bet kuriuo atveju, židinių prekybos įmonės, tokios kaip ZidiniaiKrosnelesKaminai.lt, išgyvena gana neblogus laikus. Kodėl taip yra?

Didmiesčiai vis plečiasi, bet ne vien tik daugiabučių sąskaita. Aplink Vilnių, Kauną ir Klaipėdą kuriasi nauji rajonai, taip pat aplinkiniuose kaimuose apsigyvena tie patys miestiečiai. Kuo toliau nuo miesto, tuo mažiau šansų, kad bus atvestas centrinis šildymas. Reiškia namus šildytis teks krosnelėmis ir židiniais, ypač, jei tuose namuose gyvenama tik sezoniškai.

Populiarėjantis kaimo turizmas taip pat prisideda prie židinių pardavimų, nes vargu, ar rasite didesnę kaimo turizmo sodybą be vidaus bei lauko židinio. Poilsiauti ir pramogauti atvykusiems žmonėms židinys yra romantiškumo simbolis, todėl verslininkai noriai investuoja į šias interjero detales.

Daugėja turtingų žmonių, kurie statosi vasaros rezidencijas, namus, savo kaimo turizmo sodybas, kuriose būtinai turi stovėti ir židiniai. Tai prisideda prie bendros verslo gerovės. Daugiabučių gyventojai tuo tarpu irgi mėgaujasi ugnimi namuose. Tokias galimybes atveria bio-židiniai, kuriems nereikia kamino ir malkų (kūrenamaetanoliu). Židiniai – prabangos prekė, kurios kaina svyruoja nuo poros tūkstančių iki dešimties tūkstančių litų, neskaičiuojant sumontavimo ir apdailos (pati brangiausia apdailos medžiaga – granitas gali kainuoti keliolikakartų brangiau už patį židinį). Taigi sumos didelės, tad net dirbant minimaliu 5-10 procentų antkainiu, uždarbis gali būti gana didelis. Kuo daugiau pinigų verslininkas uždirba, tuo daugiau mokesčiais sugrįžta į biudžetą, tad būtina džiaugtis didžiaisiais židinių pardavėjais ir montuotojais, kurie prisideda ir prie visų mūsų gerbūvio. Atsigaunant statybos rinkai, jie turi vis daugiau ir daugiau užsakymų, tad sukuriama ir naujų darbo vietų. Šalia finansinės naudos yra ir kita – kultūrinė nauda. Židinys ir natūrali ugnis namuose puoselėja lietuvišką kultūrą, skatina domėtis praeitimi, o tai kartu ir ugdo jaunąją kartą, kuri pripratusi prie šildančio kondicionieriaus ir baltoradiatoriaus be jokios dvasios ir romantikos, kurią suteikia židiniai ir krosnelės.